ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

What's the other term for: one who overindulges in food and drink
What's the other word generous in overlooking insult or injury by others; rising above pettiness
explain why the motion of a body which is moving with constant speed in a circular path is said to be accelerated ?
write a system of equations and solvea class of 195 students went on a field trip. They took 7 vehicles,some cars and some buses. find the number of cars and nu
Which of the following steps is not critical in the creation of Bt corn?a.Cut out a piece of DNA from a DNA molecule.b.Splice a piece of DNA into DNA from anoth
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
What's the term for: unwilling to bend; unyielding
Which expression is equivalent to 27/125
What's the word for looking down on others; proud and scornful
What's the other term for: explosive or changing very quickly