Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

Which program was intended to overcome the backwardness of China's economy, technology, and industry? Cultural Revolution Meiji Restoration May Fourth Intellect
Which describes anarchy? A. rule by a small group B. rule by royalty C. absence of any law and order (This Is The Awnser I Think) D. rule by citizens
How many symphonies did Brahms write? A. Four B. Nine C. Seven D. Six
Which government agency would you expect to be most concerned with the impacts of pollution?
Julia worked 45 hours last week. If her earning rate is $6.50 for straight time (40 hours) and she earns time-and-a-half rate for all hours over 40, how much d
What are collections of similar cells called? A. clones B. tissues C. organs D. organisms
Interjections are used most commonly in
what is the volume of a triangular pyramid that is 4ft tall and has a base area of 3 square feet
The last slave in the world was set free in 1877. a. True b. False
How do I solve for x? log (x-2) = -1 + log (x+1)