piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

How many chlorine atoms would be in 6.02 X 10^23 units of gold III chloride
A paper company needs to ship paper to a large printing business. The paper will be shipped in small boxes and large boxes. The volume of each small box is 10 c
plz help im almost done but this is highly difficult
Stages of computer cycle​
Which of the following is not an advanced strategy you may use to help you conduct a search on the Internet? 1.trying a different search engine 2.entering keywo
I candy store sells 100 types of candy. Out of these 100 types, 2/5 contain chocolate. How many contain chocolate?
Stages of computer cycle​
Given points A (1, 2/3), B (x, -4/5), and C (-1/2, 4) determine the value of x such that all three points are collinear
Which of the following was one of Adams' initiatives while president? A) destroying the Bank of the United States B) protecting the land of Native America
Which expressions are equivalent to (7^-2)*(7^6) A. 7^2/7^-2 B. 7^6/7^-2 C. 7^-12 D. (7^2)^2