Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

What is a monopoly? A. when one company is strong enough to control an entire industry B. when one company controls the local government C. when the government
Write an equation of the line passing through each of the following pairs of points. (−3, 9), (−3, −5)
Solve the equation 4- y = 9
The new rule will come into affect from the next month​
Most sciences have their own methods and which of the following?
If an object has a length that is enlarged with a ratio of 1:4, what is the percent growth of the volume
Why does lizabeth destroy the marigolds?
Elena Herrera and her family are big fans of National Geographic explorer Guillermo de Anda. Elena has just sent him an email telling him a little about herself
Complete these two tables
2. What contribution did these scientists make to atomic models of the atom? a. Dalton-1st atomic structure b.Thomson-electron c.Rutherford-nucleus’s