hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

The value of new cars at a local dealership is normally distributed with a mean of $34,600 and a standard deviation of $3,000. What percentage of new cars would
1 Bal., 4,200 units, 2/5 completed 8,232 31 Direct materials, 75,600 units 128,520 136,752 31 Direct labor 34,700 171,452 31 Factory overhead 19,522 190,974 31
calculate the surface area of the figure below.
Which is a common symbol of love and commitment? a national flag a white dove a wedding ring a music note
I do not know math and im not in highschool im in middle school T_T
How many times is the image reflected in an 8-sided snowflake?
The diameter of a circle is 6 in. Find its area to the nearest tenth.
A class of 25 students shares a class set of 60 markers.On a day with 10 students absent, which statement is true. A) For every 5 students there is 1 marker B)
If you can get this right, you get 15 points. I know the answer but do you? How Do Glow Sticks Glow?
please help me with this