joli2020
joli2020 joli2020
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Please explain your answer

Please explain your answer class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz

Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560 michaelray560
  • 03-08-2017
The answer is C 
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link

Otras preguntas

express 410, 000 in scientific notation
The rise of China’s naval power under Admiral Cheng-Ho occurred during the _______ dynasty. A. Ming B. Zhou C. Qin D. Tang
Explain how you can round 25.691 to the greatest place.
What proves Beowulf is a hero on a quest
Antonyms for ecosystem
Who was responsible for inventing and perfecting a movable type printing press?
Another term for doing your fair share of work is A. balancing horizontal and vertical relationships. B. being prompt. C. carrying your own weight. D. communic
0.727272 as a fraction
Emma and Jamie used base ten blocks to show that 40 is one tenth of 400
Three times the sum of a number and 4 is 8 less than one half the number