Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

A non-metal usually forms 2 covalent bonds in its compounds.How many electrons will it take in its valence shell?
What phylum has animals with a central cavity and mouth;and most of them have tentacles?
how many valenceelectrons does rare earth metals have
The point (3,7) is reflected in the y axis. What are the coordinates of the transformed point?
step by step how to solve 3y + 5.2 = 2 - 5y
Trent and Chris are musicians, and they recently played a concert for 20,000 fans. The rectangular venue measured 87 yards by 57 yards. What was the approximate
Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
a giraffe can run 46.93 feet per second how many feet can it run in 1.8 seconds with out cross multiplying justify your awnser
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
written in simplest form, the expression (x^2)(y^2)-9 over 3-xy is equivalent to 1. -1 2. 1 over 3+xy 3. -(3+xy) 4. 3+xy Please show work