starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Suppose you make hot chocolate and it starts off just too hot to drink, so you put it in the freezer temporarily to cool it off. If the original temperature is
the dashed line on each grid represents y=x. on which grid is y=4x - 2 apparently represented as well?
Why is it so hard to amend the constitution?
Which do you prefer a love marriage or arrange marriege?
What is the frequency heard by a person driving 60 km/h directly toward a factory whistle (f=800 hz if the air temperature is 0°c?
Did I do this right?
does anyone know the answer to this?
Who were the robber baron?
The nth term of 1 , 8 , 15 , 22 ..... is
Yesterday, carlos had 393 baseball cards. today, he gave 50 away. how many cards does carlos have left?