shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

What would MOST likely be a reason why slavery was banned while Georgia was a royal colony? A) The founders thought it was morally wrong. B) The early settlers
Tree roots cracking rock on the ground is? A)Erosion B)Weathering C)Deposition
Caroline wants to give 8 equal size packets of flower seeds to her friends. she has half a pound of sunflower seeds. how much will each packet of seeds weigh
which property of multiplication is shown by the equation f*8=8f
The early Israelites recorded event and laws in a text that is called _________
What do the words inking their cress mean in the poem A Winter Twilight?
single celled organisms are able to maintain internal stability becuse they
Which describe the life of a small farmer in colonial times? Choose all answers that are correct. A. wore nice clothes made in town B. went to college in Willia
Which statements describe China's early civilization? Choose all answers that are correct. A. Chinese civilization started near two major rivers. B. Millet an
Weightlessness is experienced by an astronaut in space. This means that the astronaut's muscles have to be stronger to move his body or lift other objects. True