ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

What's 5 divided by x squared explain
What is 25% of $500.00? I think the answer is $475.00 Can someone verify if twenty five percent of 500.00 is $475.00
What all the multiples of 81?
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju
What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.