kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Recommend ways to deal with the following personalities in the workplace" 1. Complainer 2. Indecisive 3. Expert 4. Quiet 5. Aggressive
what is a graphical representation of the combination of goods and services that can be produced in a situation
Your cover letter and resume should be no more than one page each. a. True b. False
Select the items that describe why consumption might increase during periods of economic growth. -Workers receive higher wages. -More people acquire jobs and ea
On the first day of her 5-day trip, Miss Gordon drove 435 km in 5.3 hours. On the next three days, she drove 80.78 kilometers in 65 minutes. On the fifth day, s
Why was the 14th amendment needed?
What are the two parts of an atom?
Can someone help with this screenshot?
The battle of ironclads: what are the names of the ships and which side are they on?
What attributes will help you solve if it's a rhombus?