SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

If two of these stocks are randomly selected, what is the probability at least one will have a price above $45?
What was Johann Gutenberg known for
A variable that takes on the values of 0 or 1 and is used to incorporate the effect of qualitative variables in a regression model is called
One student completed a cookie mining experiment in a very short period of time. In your own words, explain how “time is money” in the cookie mining experiment
Hello can you help???
Suppose that an individual has a body fat percentage of 13.8% and weighs 153 pounds. How many pounds of his weight is made up of fat? Round your answer to the
what were the effects of president johnson’s great society and war on poverty programs?
Some gamma ray bursts are hypothesized to come from mergers of neutron stars or black holes. if this hypothesis is correct, what else should we in principle be
Which best compares the subjective and objective points of view? A. In objective point of view, the author shares multiple pieces of information about a singl
what is 402,388 rounded to the nearest thousand