ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Help? I forgot everything about this. In the figure shown, KN is parallel to LM. When comparing KJN and LJM, Tara states that Explain why Tara’s statement is c
On Apollo Moon missions, the lunar module would blast off from the Moon's surface and dock with the command module in lunar orbit. After docking, the lunar modu
Write a formal persuasive e-mail to a community leader to address a social concern.
10. 12. 17-- + -- + --4. 6. 12​
!!ASAP PLS FOR BRAINLISTTT!!!
You and several novice researchers decide to set up some experiments in an attempt to explain why potassium reacts with oxygen to form a superoxide. One of your
Jeanne wants to start collecting coins and orders a coin collection starter kit. The kit comes with three coins chosen at random, each in a small envelope. Each
i'll give you a brainliestt
Determine the number of moles of CH3Br in 47.5 grams of CH3Br? Show Work please - NO LINKS
[H3O+] = 2.9 x 10-10 M ph level