fsfl4kskdjkldjlk fsfl4kskdjkldjlk
  • 03-11-2017
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 18 cupcakes and 2 gallons of fruit punch for her Valentine party. If the cupcakes cost $.33 each and the punch costs $2.78 a gallon, estimate the cost of the fruit punch. (Round your answer to the nearest dollar.)

Respuesta :

TjPounds21 TjPounds21
  • 03-11-2017
The cost of the punch is literally the cost of one gallon 2.78 times 2 for 2 gallons. Which would equal 5.56
Answer Link

Otras preguntas

Explain this quote by Dally: "...you get tough like me and you don't get hurt. You look out for yourself and nothin' can touch you." How is this ironic? Do you
How many atoms lined up side by side would equal the tickness of a book page
Self confidence is the most important quality of
one recipe for pancakes says to use 1 1/2 cup of mix to make 7 pancakes. How much mix is needed to make 35 pancakes?
What is 36% as a fraction and a decimal?
648 divided by 18 partial quotients
what are the levels of organization
a force of 350 n causes a body to move with acceleration of 100 m/s , whats the mass of the body
What is the value of y when x= 2y 4x-3=0.4-2y
Part a: if (2^6)x = 1, what is the value of x? explain your answer. part b: if (5^0)x = 1, what are the possible values of x? explain your answer.