herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP NEED THIS NOW!!!!20 POINTS!!! How are the cultures in South America like the cultures in Mexico? How are they different?
What did the Populist Party initially seek? a) the gold standard b) women's right to vote c) an eight-hour work day d) regulation of railroad rates
110 as a product of prime numbers
In Ms.Perron's class 75% of the students are boys there are 18 boys in the class what is the total number of students in Ms.Perron class
why did the delegates maintain secrecy about their work
How do you divide 25kg in a ratio of 2:3:5
if the law forbids the sale of something above a certain price that price is called
Why does Don Quixote ride off bravely to fight windmills? A. He thinks his lady is imprisoned in one of the windmills B. He believes that Freston has taken t
What were some of the problems caused by rapid industrialization?
which word could be used to describe 4x in the expression 4x+7