mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Any gïrls here free to talk
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne
change -23/20 into a deciamal
Water flows through a pipe at a rate of 7 liters every 9 days. Express this rate of flow in gallons per week. Round your answer to the nearest hundredth.
SECOND TIME ASKING HELP!!! 6. Jackie has n nickels and q quarters in her pocket. The total value of the coins is at least $24.75. Write an inequality that repre
I need help with project
pls pls help whoever gets it right gets a crown
Omar has $660 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $330.64. He buys
Plants store _____ energy in their tissues. A mechanical B heat C light D chemical
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)