winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

When given a set of cards laying face down that spell P, E, R, C, E, N, T, S, determine the probability of randomly drawing a vowel. two eighths six eighths
A. what is hard water? why is the presence of hard water often considered a negative thing? (3 points)
How are growth rates and eating habits of preschool children related? also, what are three of the most common nutritional problems of preschoolers?
Which type of directional antenna is used for outdoor applications up to 16 miles and uses a wider, less-focused rf energy beam?
which of the following statements about the global ocean conveyor belt is correct? A. it reduces temperature fluctuations between seasons in Europe. B. it reduc
How many points will your speeches usually contain? why is it importsnt to limit the number of main points in your speech?
Solve the inequality for x. OA. X S 5- 2/2 x ² x 2 28 OB. x ≤ 7 OC. 28 9 OD. x ≥ 7
aminiotic fluid formation and clearance ? ​
During the renaissance, what was the strange symbol of wealth for english nobility?
what can be stated for a particular element if only the group number of 14 is known A. The element has 14 neutrons B.the element has 4 valence electrons C. Th