winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

A diamond with a mass of 45 g hangs motionless from a chain. what is the upward force of the chain on the diamond?
if y=3x 2 find the value of y when x=-3
currently there are amendments to the us constitution that safeguard citizens’ rights.
The sum of three consecutive integers is 141. what is the smallest integer
One number is eight more than twice another. if their difference is 25, what is the larger number? 17 42 35
can hiv be transmitted through Having surgery on your appendix
An electric current that changes directions at regular intervals is called a. directional current. c. reversible current. b. alternating current. d. fluctua
How many lines of symmetry does a regular quadrilateral have? a. 2 b. 4 c. 5 d. 6
write 5 × 5 × 5 × 5 using exponents
When a machine is used to perform a task, work output is always more than work input. please select the best answer from the choices provided t f?