johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

a drop of gasoline has a mass of 22 mg and a density of 0.754 g/cm^3. What is its volume in cubic centimeters?
I need help on #6 please
HELLLLPPPPP MMMEEEEE!
. How did Herbert Spencer’s belief in the survival of the fittest influence his views of social unrest?
Though many believe that wilhelm wundt was the one who chose the term structuralism to refer to his approach to psychology, it was actually his student ________
how does the area of a square changes when the side length is tripled
what creates an electric force field that moves electrons through a circuit ?a. energy source b. loadc. metal wires d. resistance
Select all that apply. Public sentiment in the United States grew increasingly in favor of Cuban independence for what reasons? the spread of anti-Spanish propa
This Mystery Rocks! By Cyntha Schlagel The Drifting Rocks are a strange phenomenon still unexplained by science. Located in Death Valley, California, the rock
90 divided by 5 in distributive property