Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

the visible portion of the Sun appears blotchy These blotches are called what
sediments form from the process of ___________ fill in the blanks
What is the ratio 15 to 35 written as a fraction in lowest terms? 1/3 3/7 3/5 5/7
What are the stages in the cell cycle?
You purchase a car using a $20,000 loan with a 5% simple interest rate. (a) Suppose you pay the loan off after 4 years. How much interest do you pay on your loa
When using quotes in your literary analysis essay, your writing will be more dynamic if you A. keep your quotes separate from the rest of your writing - so th
What is the highest degree in longitude that can be measured?
21 is 35% of what number?
Eight less than 1/3 a number n is -13
Which quotation from act 1.3 in The Tragedy of Julius Caesar is the best example of foreshadowing? a) CASSIUS: Why all these fires, why all these gliding ghos