dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

Find x in each figure (assume the segment across the triangle is parallel to the third side)
(3 ^ - 2 * 2 ^ 3 * 5 ^ - 3)/(3 ^ 5 * 2 ^ - 6 * 5 ^ 4)
Calculate how many grams of NaOH are needed to make 204.68 g of Na2CO3. 2 NaOH(s) + CO2(g) Na2CO3(s) + H2O(l)
4x-y=7 what is the solution?
Which of the following sentences is correct? 25 OA. My mother warned, "Whoever called Australia had better speak up. OB. My mher said, I hope it wasn't you". OC
Question 6 (6.03): Simplify. m9n7m6n
41.84+5.332 Need helppp
delaney plans to run at lest 7 miles each week. delaney has a circular route in the neighborhood to run. once around that route is 220 yards if delaney runs th
find the diameter of a circle whose circumference is: 1.) 110m​
Gray rented a tuxedo for his friend's wedding. It cost him $93 to rent the tuxedo for 3 days. What was the daily rental rate for the tuxedo, in dollars per day?