chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation x/8=3
the rock named for the muslim conqueror of spain is
Which of the following should NOT be included in the Operations and Management Plan of a business plan? Group of answer choices Description of criteria used for
2. Arianna can ride her bike 0.9 miles in 6 minutes How many miles can she ride her bike in 15 hours?​
Which American dancer drew inspiration from many cultures and choreographed Radha, an exotic evocation of hindu temple dancing
ANSWER ASAP PLEASE FOR CHANCE OF BRAINLIEST ANSWER! How many cars per 1,000 people are there in China? How will this change by 2025 and what will be the environ
Is the statement true or false? Brahmanism was practiced by the HARAPPANS, who based their religion on the Vedas.
What does a biomass pyramid show? o the distribution of matter in an ecosystem O the amount of energy retained at a given stage in an ecosystem's energy flow o
Ecological Hierarchy Quick Cr When analyzing a microscopic model of a freshwater ecosystem, what is one heterotroph you are likely to encounter? (1 point) O dia
a car is travelling along a straight road. the driver suddenly observes that the road ahead is flooded and applies the brakes. describe what happens to the car