Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Which vowel sound is used in all three of the following words? meat, gear, tear A) short e B) long a C) long e D) short i
In the graph above, the coordinates of the vertices of QPR are Q(3, 0), P(5, 6), and R(7, 0). If AQPR is reflected across the x-axis to create Q'P'R', find the
Simplify the algebraic expression -30y+(-15y)+70
Find (x+4) (x²+x-2). Write your answer in standard form. The product is
A rectangle has sides measuring (6x + 4) units and (2x + 11) units. Part A: What is the expression that represents the area of the rectangle? Show your work.
Having trouble with this, help please?
Why burette calibrated from top to bottom?​
Calculate the velocity of a car that travels 500 kilometers northeast in 5 hours.
A tree in Kira's backyard is 1/4 meters tall. It has been growing for 2 4/5 years. What is the unit rate in meters per year?
(50 points + Brainliest) Create an equivalent expression that includes a set of parentheses that make the value of the expression 13. Remember, you can have 2 o