vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

answer answer now please​
40 POINTS!!! Need by 11:59 Today Describe two ways how Akbar’s governing techniques is similar to the Ottomans’ governing techniques. No Google please( I can te
Simplify three square root of five end root minus two square root of seven end root plus square root of forty five end root minus square root of twenty eight.
the__is a group of organs used for breathing oxygen and getting rid of carbon dioxide
what is −1 1/3−1 2/3 in the simplest form
If you get this right, I'll teach you how to out pizza the hut :)
5. How does Señora Ines's offer of money affect Rosaura?
Which equation applies the associative property of multiplication? ​−67⋅811⋅13=811⋅(−67)⋅13​ ​−512⋅(65⋅13)⋅92=(−512⋅65)⋅(13⋅92)​ ​(−78⋅25)+(−78⋅35)=−78⋅(25+35)​
What is the percent yield of a reaction? a.the difference between measured and calculated amounts b.the amount of product obtained / amount possible x100 c. T
You typed a 36-word paragraph in 2/3 minute. What is his typing speed,in words per minute? SHOW WORK!!!