Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Divide a24 - a18 + a12 by a6.
Which of the following best describes homeostasis in humans? A. Homeostasis stops when external environments change. B. Homeostasis halts when internal en
Which word from Al Gore's Nobel Prize acceptance speech gives the speech the most formal style?
Which type of precipitation would likely be falling from cumulus clouds with a ground air temperature of 14°C?
Solve the system of equations. 10x+y=−20 y=2x2−4x−16 help?
What language milestone is typically achieved between ages three and four? A. Pointing to pictures B. Imitation of sounds C. Four-word-sentences D. writing lett
In which type of historical reading material would you be most likely to find a newspaper editorial from a particular time period? A. an anthology B. a historic
help me plz in few minutes test show all work and explain plz
Determine which of the four levels of measurement (nominal, ordinal, interval, ratio) is most appropriate. Amount of fat (in grams) in cookies.
3. The two data sets show random samples of the costs, in dollars, of cars purchased at two dealerships yesterday. Dealership 1: 25,000, 42,000, 37,000, 45,000