longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

Define network list the elements of network
The periodic test in Mathematics has 50 questions. If Joy got 90% correct answers, how many questions did she miss?​
1. A football is kicked horizontally from a 20m high wall. How long is it before it lands? Take gravity to be 10 m/s*2 and ignore air resistance.2. If its horiz
The Missouri Compromise established which as a precedent?
Color: 4. You have 4 dimes, 8 nickels, 5 pennies, and 3 quarters. You draw three coins one after the other without replacement. What is the probability you draw
please answer the two questions
How much does it cost to rent a business place for landscaping in Phoenix,Arizona?
The function h is defined by h(x)=3x^(2 )+2. Find h(4x)
Contact lenses 1. should/shouldn't be worn.
PLEASE HELP! HOW DO YOU SOLVE THIS?