korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

The principal source of air pollution from volcanoes is _______.
Suppose a report stated the following: Researchers have found a strong connection between the number of times a person uses an umbrella and how much that person
Which of the following words typically has a negative connotation? A.slight B.slender C.skinny D.thin
Suppose you invest $1600 at an annual interest rate of 5.3% compounded continuously. How much will you have in the account after 6 years? Round to the nearest
Can someone please help me with part B?
Which type of visual aid would you use if you wanted to show the percentage of students at your school who were interested in careers in each of eight industrie
How do you simplify this expression?
A dilapidated old house with broken windows sits under a full moon. The wind howls in tune with the distant thunder. The door creaks open beckoning guests into
The average of three numbers is 94. The average of four different numbers is 87. What is the weighted mean of all the numbers together?
Who supported the Dutch in their rebellions which eventually led to their independence? a. Francis Drake c. Philip II b. Elizabeth I d. Charles V