Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the helping verb in the following sentence. I will work late tomorrow. A. Will B. Tomorrow C. Late D. Work
What is the value of the expression |x| + |y + z| when x = –6, y = –3, and z = –5?
____ has contributed the greatest number of immigrants to the United States. france england germany ireland
Which word in the sentence is a participle? Do not cry over burnt toast! a. Do b. over c. burnt d. cry
how many times can 21 go into 336
Trisha graphed the relationship between yards and feet, with yards along the x-axis and feet along the y-axis. The relationship is proportional. Which statement
Foreshadowing means A. putting secondary characters in the foreground of the story. B. hinting at things that will occur later. C. showing the readers the dark
what are the pros and cons of the stamp act ?
In which taxonomic phylum is ginkgo classified? a. Gnetophyta b. Cycadophyta c. Anthocerophyta d. Ginkgophyta
Simplify this expression: 19 – (–8) – (–14) = ? A. –7 B. –3 C. 41 D. 25