awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

what kind of plays did sophoclesnwrite
Assume running consumes 107 Calories per mile. If you run 11​-minute ​miles, what is your average power​ output, in​ watts, during a 11​-hour ​run
What form of christianity is most common in ethiopia?
Draw the product of the hydrogenation of cis-2-pentene. draw all hydrogen atoms. g
We preform the experiment "toss two dice". What is the probability of the event "the sum of the faces equals 5"?
Rotenone is a poison commonly added to insecticides. insects exposed to rotenone will die because
A drawer is filled with 26 white socks. Justin randomly picks a sock from the drawer. What is the likelihood that the sock will be red?
Find the inverse of the function. f(x) = x3 - 8
A hormone that takes a while to produce an effect is most likely reacting in which manner?
What pressure in units of torr is equal to 1.14 atm of pressure?