jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

According to Article I of the Constitution, who has the ability to approve foreign treaties? the Cabinet and the President the House and the Senate the Sena
Solve the proportion. x-8/5 = 2/4 A) 5/2 B) 9/2 C) 21/2 D) 18
Complete the table by filling in the missing information Name Variables Constants Equation Boyle's law PV =k C volume, temperature pressure, moles of gas volume
What is importance of number 7 in maranao?​
Please solve the attached problem and chose from the answers below.
For which of the following options can you sign a contract with a one-day duration? A. Leasing a car B. Joining a carpool C. Renting a car D. Financing a car 2b
Solve for the following indicated variable and show all work. V= 2(ab + bc + ca) Solve for a​
90 juniors took different SAT-II tests. 40% more students took Chemistry than History, and 50% more students took Math than Chemistry. How many students took ea
Question 9.......................
1. 7.EE.B.4 Bob buys eggs and potatoes at a store. • He pays a total of $25.92. • He pays $2.57 for the eggs. • He buys 5 bags of potatoes that each cost the sa